September 22, 2004

سال جهانی فیزیک

مجمع عمومی سازمان ملل متحد همزمان با یکصدمین سالگرد «سال طلایی اینشتین»، سال ۲۰۰۵ میلادی را بعنوان سال جهانی فیزیک نامگذاری کرده است. یکی از اهداف اصلی این طرح گسترش آگاهی عمومی در باره فیزیک مدرن، مسائل جدید آن و اهمیتش در زندگی آینده بشر می‌باشد.

در سال ۱۹۰۵ میلادی، اینشتین چهار مقاله بنیادی و بدیع در زمینه های تئوری نسبیت خاص، پدیده فتوالکتریک ، حرکت براونی و بقای جرم و انرژی منتشر کرد که بطور مستقیم و غیر مستقیم مبدا تحول فیزیک نظری در قرن بیستم شدند. بجرأت می‌توان گفت که هیچ مقطع زمانی دیگری در طول تاریخ علم فیزیک به این باروری وجود نداشته مگر مدت یک سالی که نیوتن بدلیل شیوع طاعون سال ۱۶۶۵ میلادی انگلستان مجبور شد بمدت یکسال در خانه روستایی خود بماند و در آن مدت سه شاهکار علمی خود یعنی تئوری حساب دیفرانسیل و انتگرال، قانون عمومی جاذبه و تئوری نور را کشف کند.

لینک: سایت اصلی سال جهانی فیزیک

Posted by Nader at September 22, 2004 09:29 PM | Balatarin
Comments

دنيا مديونشه!

Posted by: مهسا at September 23, 2004 12:53 AM

مبارك باشه!

Posted by: سولوژن at October 16, 2004 12:02 AM

يك سال قطره ايست از اقيانوس زمان و زمين ذره ناچيزي از بيكران هستي و فيزيك اين هر دو بيكران است.
انسان اين ناچيز روزگار از پس دريچه تنگ مردمانش وز پس اين قطره بي مقدار زمان, فيزيك را چگونه مي بيند و چه سان پاسش ميدارد تا لايقش ايد

Posted by: z-f at November 1, 2004 08:15 PM

زندگی بدون فیزیک مثل ساعت بدون عقربه است .

Posted by: افشین at November 2, 2004 04:45 AM

فیزیک را از همه جا حذف کنید تا ارزش آن را بدست آورید .آیا به نظر شما چیزی می ماند ؟

Posted by: سودابه at November 2, 2004 04:51 AM

بودن یا نبودن مسئله این اسب

Posted by: بابک at November 2, 2004 04:52 AM

با سلامی به صفای لبخند نوزادان

کنجکاوی دوستان نسبت به چگونگی تکوین و تدوین نظریه سی. پی. اچ. موجب شد چند سطری در این مورد بنویسم. امیدوارم این نظریه و تلاش اینجانب موجب انگیزه بیشتر هم میهنان عزیز، بویژه جوانان و نوجوانان به تلاش روز افزون برای اعتلای علمی ایران شود.

از آغاز کودکی به پدیده های فیزیکی و قوانین حاکم بر جهان هستی کنجکاو بودم. از همان زمان دو کمیت زمان و انرژی بیش از همه برایم مبهم بود. می خواستم بدانم ماهیت و منشاء زمان چیست؟ و ماهیت انرژی چیست؟

در سال 1341 که با قوانین نیوتن آشنا شدم، به درستی قوانین نیوتن شک کردم و بینهایت های آن را نپذیرفتم، نه سرعت بینهایت را پذیرفتم و نه نتیجه ی قانون گرانش را که به تمرکز نامحدود جرم در فضایی محدود می انجامید. زمان نیوتنی را نیز مبهم یافتم.

چون در سال 1344 با نسبیت انیشتین آشنا شدم و پاسخ برخی از ابهامات خویش را در آن دیدم، به نسبیت دل، به انیشتین ارادت و به ذهن خود اعتماد بستم و باور آوردم که در بیراهه ی علمی نتاخته ام. اما بازهم چراها بسیار داشتم و ابهامات بگونه ای دیگر شد. سرعت بینهایت به نامتناهی بودن جرم می انجامید که خود شکی دیگر بر می انگیخت. اصل ثابت بودن سرعت نور خود مقوله ای دیگر بود که چرا باید چنین باشد؟ و تغییر آهنگ زمان از دستگاهی به دستگاهی دیگر و از یک میدان گرانشی به میدانی دیگر با چه دلیل فیزیکی توجیه پذیر است؟ و اصولاً کند شدن آهنگ زمان تا به کجا می انجامد؟ آیا پدیده ای در طبیعت هست که زمان بر آن بی اثر باشد؟ آنچه که بیشتر بر ابهامات می افزود نوع نگرش نسبیت به فیزیک بود، چرا که نسبیت بر خواص هندسی و توپلوژیک فضای متاثر از ماده بنیان گرفته بود. آیا می توان بی توجه به خواص هندسی فضا به شناخت ماهیت فیزیکی پدیده ها نائل شد؟

در سال 1351 آشنایی با مکانیک کوانتوم بر حجم ابهامات و تعداد سئوالات افزود. چرا که مکانیک کوانتوم برای اجرام بزرگ و نسبیت در سرعتهای پائین به نتایج مکانیک نیوتنی می رسند. سئوال اساسی این بود که آیا قانونی در طبیعت وجود دارد که بتواند هر سه نظریه را شامل شود و در حالتهای خاص هر سه مکانیک نیوتنی، نسبیتی و کوانتومی را نتیجه دهد؟ بالاتر از همه چگونه می توان ماهیت فیزیکی انرژی و بویژه انرژی الکترومغناطیسی (فوتون ها و در حالت خاص ذرات نورانی) را شناخت؟ سرانجام به این نتیجه رسیدم که شناخت ساختمان فوتون و تعریف آن جوابگوی بسیاری از سئوالات و ابهامت است.

این کوشش در سال 1366 به نتیجه رسید و در آذر ماه 1366 ساختمان فوتون را تعریف کردم. حاصل بیست و پنج سال تلاش، تعریف یک ذره بنیادی که سی. پی. اچ. نامیده می شود و یک اصل بسیار ساده به نام اصل سی. پی. اچ. شد.

از آن زمان برای تکمیل و ترویج نظریه سی. پی. اچ. می کوشم. مهمترین نکات در مورد نظریه سی. پی. اچ. آن است که:

1- نظریه سی. پی. اچ. هر سه نظریه ای مکانیک کلاسیک، مکانیک کوانتومی و نسبیت را پوشش می دهد.

2- بسیاری از پدیدهای فیزیکی که نظرات قدیمی قادر به توضیح انها نیستند، در نظریه سی. پی. اچ. بسادگی قابل توضیح دادن است.

3- منشاء زمان و شرایط پیدایش جهان قابل مشاهده (بینگ بنگ) توضیح داده می شود.

4- در فیزیک تا به حال همواره از تاثیر نیرو بر اجسام صحبت می شود. نظریه سی. پی. اچ. اولین نظریه ای است که از تاثیر اجسام بر نیرو سخن می گوید.

5- نظریه سی. پی. اچ. فیزیک را از حالت یک دانش پیچیده و خشک، به صورت یک دانش ساده و شهودی در آورده است.

برای آشنایی بیشتر به:

گروه فارسی

گروه انگليسی

مراجعه فرمایید.

در پناه خدا

حسین جوادی

Posted by: حسین جوادی at November 4, 2004 02:58 AM

سلام
خيلي سايتش توپه

Posted by: sahar at November 4, 2004 05:14 AM

برام مقاله بفرسين

Posted by: shaghayegh at November 5, 2004 07:37 AM

سلام:
من دانشجوی فیزیک دانشگاه شهید چمران هستم.از سایت جالبتون تشکر می کنم و بهتون تبریک می گم.یه مقاله میخواستم در مورد بررسی میکروسکو÷یک قانون اهم.اگر لطف کنید و برام ارسال کنید ممنون میشم.

Posted by: s.e at November 8, 2004 03:39 AM

من ميخواستم توضيح كاملي در مورد چگونگي پيدايش ضريب ثابت جهاني به من بدهيد

Posted by: hassan at December 26, 2004 08:59 AM

سلام منم به تازگي اين سايتو ديدم
من دانشجوي سال دوم فيزيك دانشگاه يزدم
اينشالا تو سال جهاني فيزيك جنبش بزرگي تو رشته ي ما ايجاد بشه
ممنون

Posted by: masoud at January 1, 2005 02:24 AM

سلام...
سايت جالبي داريد...من تازه پيداش كردم...نمي دونم واقعاً مقاله براي كساني كه احتياج دارند مي فرستيد يا نه؟
من خودم به يه مقاله كامل در مورد كاشف ثابت جهاني گرانش و خود ثابت جهاني گرانش و محاسبه شعاع زمين توسط "اراتوستن" احتياج دارم...
خيلي ممنون ميشم اگه برام بفرستيد...

Posted by: بي‏تا at January 11, 2005 02:28 PM